Trzy wymiary autentyczności. Poznaj twarz Brave Kids 2019

Zdjęcie przedstawia dziewczynkę z Amazonii. – Od razu nas zachwyciła, ma w sobie coś, co łączy wszystkie Brave Kids – mówi Grzegorz Bral, dyrektor i jeden z pomysłodawców tego niezwykłego projektu artystyczno-edukacyjnego. W ramach tegorocznej, już 10. edycji, do Polski przyjedzie 150 młodych artystów z Afryki, Azji, Ameryki Południowej oraz Europy. 

BK2019-B2-6-01

Dziewczynka pochodzi z niewielkiej, liczącej kilkaset osób społeczności Gaviao Parkateje z północnej Brazylii. Mieszka w amazońskim lesie deszczowym. Zdjęcie zostało zrobione w wyjątkowej chwili: chwilę wcześniej wygrała bieg podczas tradycyjnych zawodów.

– Na pozór wydaje się poważna, ale jeśli przyjrzeć się chwilę dłużej, wydaje się, że zaraz wybuchnie śmiechem. Widać w niej radość, otwartość i poczucie zakorzenienia. To są trzy wymiary autentyczności, o które chodzi w Brave Kids. Dlatego to zdjęcie od razu przykuło naszą uwagę, mimo że akurat tego lata nie przyjedzie do nas brazylijska grupa. Zachwyciło nas, ponieważ to kwintesencja 10 lat projektu – mówi Grzegorz Bral. Dodaje, że dziewczynka pochodzi ze społeczności, która przywiązuje dużą wagę do tworzenia mocnych więzi i bezinteresownego wspierania się nawzajem. Za wyborem akurat tego zdjęcia przemawia więc jeszcze szerszy kontekst.

– Jest w Brave Kids coś, do czego od dekady się nie przyzwyczaiłem: wzruszam się, gdy widzę, w jak swobodny i płynny sposób ci młodzi ludzie nawiązują relacje między sobą, jak naturalnie przychodzi im współpraca w trakcie warsztatów artystycznych. A przecież pochodzą z bardzo różnych kultur, nieraz oddalonych od siebie od tysiące kilometrów, nieraz wzajemnie zupełnie się nie znających. Chciałbym, żeby zachowali w sobie tę energię, spontaniczność i chęć do działania jak najdłużej, m.in. po to jest nasz projekt – podkreśla Grzegorz Bral.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s