Wrocławska Konferencja Dziecięca

Dzieci będą debatować o Wrocławiu!

W czwartek 15 listopada 2018 roku w Instytucie Pedagogiki przy ul. Dawida 1 odbędzie się Druga Wrocławska Konferencja Dziecięca. Uczniowie wrocławskich szkół będą uczestnikami prawdziwej debaty o przyszłości miasta. Konferencję zakończy pokaz artystyczny Brave Kids, który pod okiem instruktorów z Polski i Iranu przygotują młodzi Wrocławianie ze społeczności ukraińskiej, indyjskiej, romskiej i polskiej.

unnamed.jpg

“Opinia dzieci jest dla nas ważna i sądzimy, że wspieranie ich we współdecydowaniu o sobie oraz otoczeniu ma ogromny walor edukacyjny i kształtuje w nich postawę obywatelską” – mówi dr Kamila Kamińska- Sztark z Instytutu Pedagogiki.

Pierwsza tego rodzaju konferencja odbyła się w 2016 roku, w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Jej tematem były wizje przyszłości miasta. Z udziałem dzieci powstawał Foresight Społeczny Wrocławia 2036/2056, który pomógł w tworzeniu Strategii Wrocław 2030, przyjętej w 2018 r. przez  radę miejską

W tym roku tematem obrad będą wyzwania edukacji międzykulturowej.

Dzieci będą tworzyć swoje strategie edukacyjne, które mogą pomóc ich kolegom poczuć się w szkole przyjętym i akceptowanym. We Wrocławiu kształci się ponad dwa tysiące dzieci z innych krajów. Podczas Brave Kids w czasie kilkudniowych warsztatów spotkają się dzieci należące do różnych społeczności narodowych i etnicznych. Będą się wymieniać swoimi umiejętnościami i kulturami. Finałem będzie wspólnie przygotowany spektaklu wieńczący Dziecięcą Konferencję.

“Wspólnie z Stowarzyszeniem Edukacja Krytyczna chcielibyśmy uświadamiać społeczneństwo jakie wyzwania stawia przed nami edukacja międzykulturowa. Jak może pomóc miasto, szkoła, uczniowie…” – mówi Iwona Frydryszak, koordynatorka Brave Kids. “Chcemy by we wrocławskichj szkołach było miejsce na różnorodność, a kultura to najwyraźniejszy z jej przejawów. Chcemy by każde dziecko w polskim systemie edukacji czuło się dobrze niezależnie od koloru swoich włosów, niepełnosprawności czy sposobu myślenia”.

Konferencja wpisuje się we wrocławską strategię dialogu międzykulturowego.

Ramowy program konferencji

czwartek 15 listopada 2018 roku w Instytucie Pedagogiki przy ul. Dawida 1.

12:00 uroczyste otwarcie obrad, wprowadzenie w problematykę

12:30- 13:30 obrady w sekcjach pod okiem pedagogów,

Poczęstunek dla uczestników

14:00 prezentacja wniosków z sekcji, głosowanie nad przyjęciem rekomendacji

14:30 występ dzieci z projektu Brave Kids.

Organizator: Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej, Konwent Bonifratrów pw. Trójcy Przenajświętszej we Wrocławiu

Współorganizatorzy: Brave Kids Wrocław, WroOpenUp, Fundacja Peryferia Ośrodek Solidarności Międzykulturowej,  Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Żywa Biblioteka/ Human Library Wrocław

dane kontatkowe: dr Kamila Kamińska – Sztark, tel. 665 468 505, email: edukacja.krytyczna@gmail.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s