Brave Kids po raz pierwszy w Rzeszowie

Projekt Brave Kids zawitał do Rzeszowa po raz pierwszy, w dniach od 16 czerwca do 3 lipca 2018. Od kilku już lat kiełkowała idea zaproszenia dzieci również tutaj. Magda Panek-Magiera specjalnie w tym celu powołała Fundację Tu i Teraz, dołączyła do niej Justyna Warecka z Brave Kids/Stowarzyszenia Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. A ponieważ idea Brave Kids przyciąga bardzo wielu wspaniałych ludzi do organizacji dołączyła Sara Kij oraz grupa wspaniałych wolontariuszy: Martyna Porada, Małgorzata Filip, Zuzanna Żelazo, Ewa Zając, Martyna Sroka, Monika Szczur, Krystian Pustelak, Adam Krzysztof Łagowski, Dominik Słupek.

3

              Fotografie: Piotr Littak

Specyfiką Brave Kids Rzeszów było spotkanie dzieci i młodzieży z Węgier, Słowacji, Czech i z Polski, w ramach większego projektu: Brave Kids – Experience and Knowledge of V4 Countries.
logo
Zatem mieliśmy tu okazję lepiej poznać bliższych i dalszych sąsiadów. I choć wiele nas łączy to i wiele nas różni. A dzieci pokazały nam, że nic nas nie dzieli.

Grupy, które spotkały się w Rzeszowie to:
– Grupa taneczna Romane Chave z domów dziecka z Michajlovce ze Słowacji, pod opieką Lenki Copkovej,
-Grupa taneczna SZENTKIRÁLY z Węgier, pod opieką Terike Steklács
– Grupa taneczna z Brana z Czech, pod opieką Tomáš Homola
– Siemacha Spot z Rzeszowa, pod opieką Grzegorza Mazura.

BK Rzeszów twarze

Warsztaty artystyczne z dziećmi prowadziły dwie wyjątkowe instruktorki artystyczne: Katarzyna Timingeriu i Joanna Sarnecka. To dzięki ich umiejętnościom, wsparciu, wyczuciu i zaangażowaniu międzynarodowa grupa dzieci przygotowała wspólny, bardzo radosny pokaz, w którym splatały się wszystkie talenty, umiejętności i kultury.

8.jpg

Dzieci z rodzin goszczących, a także ze szkoły Early Stage Angielski dla Dzieci z Rzeszowa również brały udział w warsztatach artystycznych, które trwały 5 dni i prowadzili je liderzy grup Brave Kids: Teresa, Lenka, Tomasz i Grzegorz. Z pokazanych przez nich elementów rodzimej kultury powstał krótki pokaz, który dzieciaki wykonały na scenie tuz przed finałowym spektaklem grupy Brave Kids.

5.jpg

Nie było by Brave Kids bez wspaniałych rodzin goszczących, które i tutaj okazały dzieciom wiele serdeczności, gościnności, pokazały okolice, ale przede wszystkim okazały się przyjaciółmi nie tylko na ten krótki czas pobytu w Rzeszowie bo w sercach i pamięci pozostaną już na zawsze.
Natomiast wolontariusze Brave Kids Rzeszów byli dla dzieciaków jak starsze siostry i bracia, a dla organizatorów nieocenione wsparcie w codziennych obowiązkach.

rodzina Magdybabcia

Pozyskaliśmy również przychylność lokalnych instytucji:
Rzeszowski Dom Kultury filia Słocina, w której odbywały się warsztaty i pokazy,
Estrada Rzeszowska – w ramach Festiwalu Wschód KulturyEuropejski Stadion Kultury 2018 odbył się Finałowy Spektakl Brave Kids Rzeszów.
Wsparcia udzielili nam również:
– Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Early Stage Angielski dla Dzieci, Hotel Restauracja Twierdza, Ludowy Klub Jeździecki Zabajka, Bać-Pol, Folres – producent folii ekologicznych, Powoli Cafe, Hotel Nowy Dwór w Zaczerniu.

BK2018-B1-RZESZOW-ZOBACZ-BK

Na wszystkie wydarzenia Brave Kids Rzeszów w ramach pierwszej edycji projektu obowiązywał wstęp bezpłatny.
W ramach wydarzeń dodatkowych warto wspomnieć, że uczestnicy BK zostali zaproszeni do Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Caritas Myczkowce na spotkanie z dziećmi z Ukrainy i Polski. Gościliśmy również w Siemacha Spot, Millenium Hall  na zaproszenie klubowiczów, a także w Polskim Radiu Rzeszów, po którego studiach oprowadził nas Pan. Andrzej Sroka. Natomiast piknik integracyjny Brave Kids odbył się w wyjątkowym miejscu, jakim jest Ludowy Klub Jeździecki Zabajka.

tamazabajkaPR RzeszówSiemacha Spot

A w programie Brave Kids wydarzyło się:

– 19.06 (wtorek), godz. 17:30 – pokazy grup Brave Kids, Rzeszowski Dom Kultury filia Słocina

– 24.06 (niedziela), 16:00 – 17:30 – międzynarodowa parada Brave Kids, występ na scenie (wydarzenie towarzyszące festiwalowi Wschód Kultury), Bulwary nad Wisłokiem

– 26.06 (wtorek), 19:00 – O pracy z dziećmi przez sztukę – spotkanie dla nauczycieli, pedagogów, instruktorów, animatorów kultury, Powoli Cafe, ul. Adama Mickiewicza 4

– 1.07 (niedziela), 16:00 – finałowy spektakl Brave Kids Rzeszów, scena na Rynku (wydarzenie towarzyszące festiwalowi Wschód Kultury)

10.jpg

finał.jpg

9.jpg

7.jpg

 

4.jpg

Na zakończenie Brave Kids w Rzeszowie dołączyła do nas Katarzyna Świdnicka, prosto z BK w Radziejowicach i Amir Karbasi aby wesprzeć organizacyjnie wyjazd Brave Kids Rzeszów na Węgry, aby tam na międzynarodowym festiwalu dzieci i młodzieży: CSIPERO “Future of Europe International Children and Youth Meeting”, zaprezentować swój finałowy spektakl.

na csipero

6.jpg

 

Zespół organizacyjny Brave Kids Rzeszów: Justyna Warecka, Magda Panek-MagieraSara KijMartyna PoradaMałgorzata FilipZuzanna Żelazo, Ewa Zając, Martyna Sroka, Monika Szczur, Krystian Pustelak, Adam Krzysztof Łagowski.

Instruktorzy artystyczni: Joanna SarneckaKatarzyna Kapela
Kontakt do organizatora: Fundacja Tu i Teraz, tel. 786 260 581
#BraveKids2018 #BraveKidsRzeszów2018

IMG_20180701_181831.jpg

12.jpg

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s