Brave Kids po raz pierwszy w Tbilisi

Projekt Brave Kids rośnie w siłę i po raz pierwszy odbywa się w Tbilisi. Spektakularny występ finałowy w Hali Stulecia we Wrocławiu zakończył niedawno polską część projektu, podczas której spotkało się ponad 200 dziecięcych i młodzieżowych artystów z całego świata. Teraz jego twórcy są w trakcie gruzińskiej edycji. Do Tbilisi przyjechały trzy artystyczne grupy dziecięce:  z Ukrainy, Kazachstanu, Rosji (Buriacji).  Młodzi tancerze przygotowują wspólnie z gruzińską młodzieżą i polską reżyserką Mary Sadowską finałowy pokaz, który będzie można obejrzeć  30 lipca w Parku w dzielnicy Didube w Tbilisi.  Dziś, 27.07.2018 dzieci zaprezentują swoje barwne stroje mieszkańcom i turystom w centrum miasta, w słynnym Parku Rike. 

BK2018-BANNERY-MIASTA-EVENT-COVER-TBILISI

Warsztaty artystyczne oraz pokazy Brave Kids organizowane są przez Caritas Gruzja w siedzibie organizacji w dzielnicy Didube. W Tbilisi projekt odbywa się po raz pierwszy, choć ma już prawie dziesięcioletnią historię. Pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła.

„Cieszymy się, że nasz wrocławski projekt rośnie, a grupy, które przyjeżdżają na Brave Kids do Polski chcą go organizować w swoich krajach” – mówi Iwona Frydryszak ze Stowarzyszenia Kultury Teatralnej Pieśń Kozła.  „Caritas Gruzja to dla nas bardzo ważny partner. Organizacja od wielu lat prowadzi dom dziecka w Tbilisi, wspiera młodzież ze środowisk marginalizowanych, czy narażonych na wykluczenie społeczne. Dla wielu młodych ludzi doświadczenie Brave Kids wpływa na bieg ich losu”.

 

 

Podczas Brave Kids młodzi artyści wymieniają się swoimi talentami i doświadczeniami. Tu dzieci decydują o kształcie spektakli, a dorośli wspierają ich w kreatywnej pracy. W Tbilisi warsztaty modelem pracy “dzieci uczą dzieci” przygotowała Mary Sadowska z Polski i prowadzi je wspólnie z Tamuną Chaduneli z Gruzji i Pashą Zandi z Iranu. Dzieląc się z innymi – tańcem, pieśnią czy muzyką – uczestnicy i uczestniczki Brave Kids, mimo trudnej życiowej sytuacji, dostrzegają, że mają wiele do zaoferowania – swoje umiejętności, kulturę, opowieści. To zwiększa ich poczucie własnej wartości i sprawczości.

_DSC3079

„Od 2013 roku ponad 30 dzieci z Caritasu uczestniczyło w Brave Kids w Polsce. Jest to dla nich jedno z najwspanialszych doświadczeń w życiu” – mówi Nana Kukhalashvili, menedżerka projektów młodzieżowych w Caritas Gruzja. „Dzięki grantowi z Programu Kreatywna Europa, który otrzymaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Pieśń Kozła i organizacjami ze Słowacji, Rumunii i Ukrainy, możemy realizować Brave Kids w Tbilisi”.

 

 

Oprócz warsztatów artystycznych odbywają się otwarte dla publiczności prezentacje.  W piątek,  27 lipca w Parku Rike, w centrum miasta artyści Brave Kids zaprezentują swoje barwne stroje w czasie parady będącej kolażem różnych kultur, tańców, pieśni i tradycji. W poniedziałek, 30 lipca w Parku Dibube publiczność obejrzy finalny spektakl będący wynikiem współpracy i przyjaźni między uczestnikami z odległych krajów.

Fot. Mateusz Bral

content_logosbeneficairescreativeeuroperight_pl_1_kopia

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s