Praca artystyczna z dziećmi w różnych środowiskach – ZGŁOSZENIA

Zapraszamy na międzykulturowy warsztat poświęcony pracy artystycznej z dziećmi w różnych środowiskach
 
24 Czerwca 2016 — BARBARA: infopunkt / kawiarnia / kultura — 1600-1830
 
Mamy przyjemność zaprosić na warsztat organizowany w ramach Brave Kids 2016, prowadzony przez liderów dziecięcych grup artystycznych z Maroka, Meksyku, Ukrainy, Gruzji, i Słowacji.
Brave_Festival_Bachu_Kchan_fot_slawek_przerwa-43.jpg
Fot. Sławek Przerwa
 
W pierwszej części spotkania liderzy przedstawią organizacje, w których pracują i pokrótce opowiedzą uczestnikom o swoich metodach pracy z dziećmi. Będzie to wspaniała okazja do zapoznania się z projektami artystycznymi z różnych stron świata, a także poznania szczegółów artystyczno-edukacyjnego projektu Brave Kids.
 
W drugiej części warsztatów uczestnicy będą mieli okazje w aktywny sposób poznać gry i zabawy typowe dla różnych kultur, jak również podzielić się własnym doświadczeniem podczas pracy z dziećmi z wykorzystaniem sztuki.
 
Uczestnicy spotkania otrzymają certyfikat potwierdzający udział w warsztatach, pakiet informacyjny dotyczący projektu Brave Kids jak również imienne zaproszenie na Pokaz Finałowy Brave Kids we Wrocławiu.
 
Zainteresowanych prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego (Formularz Zgloszeniowy Brave Kids) pod adres seminar@bravefestival.pl w temacie wpisując “Zgłoszenie” i jednocześnie prosimy o przekazanie tej informacji wszystkim osobom, które mogłyby być zainteresowane spotkaniem.
 
Zapisy zbieramy do godziny 1700 w dniu 17 Czerwca 2016.
 
Liczba miejsc ograniczona!
 
***
 
Warsztaty prowadzone będą przez liderów dziecięcych grup artystycznych:
 
Z Maroka: Khalid Bentyb (Związek Młodzieżowy Kultury i Rozwoju)
W zajęciach Związku Młodzieżowego Kultury i Rozwoju w Taroudant bierze udział zróżnicowana grupa dzieci. Razem tworzą spektakl, który przekracza społeczno-ekonomiczne i kulturowe granice, integrując się w myśl wspólnych korzeni. Grupa pracuje nad tańcem, który ma silne, duchowe znaczenie dla muzułmanów: Issawa – obrzęd który przedstawia mistyczną podróż do Boga. Transowa muzyka jest rytualnym błogosławieństwem, gdzie śmiech, śpiew i taniec odgrywają ważną rolę. Celem grupy jest stworzyć atmosferę jedności, szacunku, propagowania harmonii pośród wszystkich ludzi
 
Z Meksyku: Ami Hidai Reyes Ramón (Casa Hogar Nueva Vida Abejitas de Puerto)
Małe Pszczółki z Puerto Escondido są grupą z sierocińca Casa Hogar Nueva Vida. Tańce, które zaprezentują są częścią ich dziedzictwa i wywodzą się z plemienia MIXE – jedynych rdzennych Amerykanów, których ziemie nigdy nie zostały podbite przez Hiszpanów, a bogata kultura jest podtrzymywana w tańcach i tysiącach starych mitów. Większość dzieci pochodzi z biednych, rdzennych społeczności, gdzie społeczne wykluczenie i brak edukacji należą do codzienności. Casa Hogar daje dzieciom szansę na normalne dzieciństwo, tworząc pokolenie pełnych serdeczności, promiennych i kreatywnych ludzi.
 
Z Ukrainy: Iryna Pukas (Szkoła teatralna „Słonecznik”)
Dzieci ze szkoły Teatralnej w Rivne uczą się indywidualizmu w odgrywaniu ról i używania swojej kreatywności do wyrażania siebie. Teatr rozwija talenty dzieci z różnych środowisk w różnych obszarach, wspierając ich artystyczne uzdolnienia, kreatywność, promując serdeczność i umiejętności przywódcze. Ponadto, rozwija dziecięcą pewność siebie w dążeniu do realizacji marzeń.
 
Z Gruzji: Tamar Chaduneli (Caritas)
Pomimo swej burzliwej historii, Gruzini byli w stanie zachować swoją niezwykłą kulturę pełną wigoru i witalności. Gruzińskie tradycyjne tańce są żywą kroniką, która zawiera elementy sztuki i kultury każdego regionu kraju. Dzieci z Ośrodka Dziennego w Tblisi od wczesnego wieku uczą się magii tańców. Piękne kostiumy i poruszające się z gracją kobiety obrazują naturalne krajobrazy Gruzji i kobiecą wytrwałość. Są połączone z gwałtownymi i technicznymi ruchami mężczyzn, reprezentującymi charakterystyczne sceny ślubu, wojny, tradycji pasterskich czy miejskiego życia.
 
Ze Słowacji: Rozália Klempárová (Fundacja Good Roma Fairy Kesaj)
Miasto Kežmarok skupia najliczniejszą mniejszość romską na Słowacji. Chociaż w mieście znajduje się kilka liceów, żadne z nich nie zapewnia edukacji dla romskich uczniów w ich własnym języku. Niejednokrotnie, materiały pomocnicze przygotowane przez społeczność w jej własnym języku, nie są wykorzystywane przez lokalne szkoły, pozostawiając dzieci w sytuacji społecznego wykluczenia. Fundacja wzmacnia środki przeciwdziałania dyskryminacji, skupiając się na promowaniu wyjątkowości romskiej kultury. Grupa artystyczna przygotuje przedstawienie muzyczne, które zaprezentuje romski język, kulturę i tradycje.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s