Zaprosić Meksyk na Brave Kids

Często pada pytanie jak znajdujemy grupy na Brave Kids. Jest kilka sposobów, choć najczęściej posiłkujemy się interent lub dostajemy namiary na różne organizacje dziecięce z polecenia. Ta druga opcja tyczy się grupy z Meksyku, którą staramy się sprowadzić na tegoroczną edycję Brave Kids.

Za sprawą Piotra Piwowarczyka, producenta i współautora scenariusza filmu dokumentalnego o polskich uchodźcach w Meksyku pt. “Santa Rosa. Odyseja w rytmie mariachi” oraz Juliety González de Springer, wrocławskiej śpiewaczki pochodzącej z Meksyku trafiliśmy na trop grupy dzieciaków z Casa Hogar Nueva Vida w Puerto Escondido w Meksyku.

MOTYWACJA PIOTRA

Piotra Piwowarczyk od pięciu lat, regularnie odwiedza dom dziecka w Puerto Escondido w stanie Oaxaca. “Jako wolontariusz Casa Hogar Nueva Vida mam możliwość obserwowania jego wychowanków żyjących tam pod opieką Victorii i Octavia. Dla tych dziewcząt i chłopców miejsce to stało się nie tylko bezpieczną przystanią, która zwróciła im lata straconego dzieciństwa, ale i szansą na dorastanie w atmosferze miłości i wzajemnego szacunku” – o swoich spostrzeżeniach pisze Piwowarczyk. “Dzieciaki oprócz normalnych obowiązków szkolnych i domowych od pierwszych dni pobytu w sierocińcu uczone są odpowiedzialności, dumy ze swojego pochodzenia i wiary w drugiego człowieka. Przez naukę historii i tradycji ludów, które od tysięcy lat zamieszkiwały te tereny, dzieci stają się gwarancją na to, że nowe pokolenia przejmą od swoich poprzedników to co pozwoliło im zachować tożsamość kulturową, a tym samym zapewnić ciągłość. Wyjazd na Brave Kids do Wrocławia byłby dla nich nie tylko szansą przeżycia niezwykłej przygody, ale i poszerzenia horyzontów, które pozwolą im zrealizować w przyszłości marzenia i ambicje”.

MOTYWACJA JULIETY

“Poznałam Piotra Piwowarczyka rok temu we Wrocławiu. Oglądałam jego film o Hacienda Santa Rosa w Meksyku, gdzie w roku 1943 wielu polskich uchodźców z terenów Związku Radzieckiego, między innymi dużo dzieci, znalazło schronienie. Odkryliśmy, że mamy wspólne marzenie. Obydwoje chcieliśmy w jakiś sposób podziękować Meksykanom i zorganizować wyjazd dzieci meksykańskich z Domu Dziecka Nueva Vida do Polski. Potem organizatorzy Brave Kids wyrazili chęć  wziąć pod swoje skrzydła te dzieci. Jako Meksykanka uznałam, że jest bardzo ważne by pomóc zrealizować ten cel. W Meksyku dużo dzieci, a przede wszystkim Indianie, są ofiarami biedy i dyskryminacji. Umożliwiając tym dzieciom przyjazd chcemy je chociaż trochę uszczęśliwić” – pisze Julieta Gonzalez.

Więcej o wydarzeniu „Z Meksyku do Wrocławia: kup bilet!” pod linkiem.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s