Na wakacje do Lwowa

Tekst&Zdjęcia: Marta Kochanowicz20150901_151522

Brave Kids to nie tylko projekt raz do roku. Są to także przyjaźnie, które trwają dużo dłużej. Aby udowodnić tę teorię, w wakacje dwójka wrocławskich wolontariuszy – ja i Jędrek – wybrała się na Ukrainę odwiedzić grupę ze Lwowa. Te trzi dni obfitowały w spotkania wszelkiego typu – zaplanowane i przypadkowe, długie i krótkie. Dzięki Tani- opiekunce lwowskiej grupy– udało nam się nie tylko zwiedzić miasto, ale i spotkać z jej podopiecznymi. Naszymi przewodnikami po mieście były Madina i Kvitka, które świetnie sprawdzały się w tej roli.

W trakcie naszego pobytu, trafiliśmy na pierwszy dzień szkoły. Jako ciekawscy ludzie, koniecznie musieliśmy zobaczyć, czy i jak różni się ukraiński pierwszy września od polskiego. To, co rzucało się od pierwszej chwili w oczy, to ubrania dzieci. Wszystkie miały akcent ludowego stroju. Po uroczystościach, dzięki dziwnemu zrządzeniu losu udało nam sie spotkać kolejną dwójkę bravowych dzieciaków- Weronikę  i Romana. Spotkanie-niespodzianka była szokiem dla nas wszystkich, ale i jednym z weselszych momentów podczas naszej wyprawy.

Tego samego dnia, specjalnie dla nas został urządzony mały piknik na Zboiszczach w Narodnym Domu- miejscu, gdzie nasze bravowe dzieci się spotykają. Chociaż miejsce to wymaga jeszcze wiele pracy, wizualizacje Tani pozwoliły nam wyobrazić sobie, jak to miejsce będzie wyglądać w przyszłości. Przy okazji tego pikniku spotkaliśmy Nazara i Adę – pozostałe bravowe dzieci.

IMG_20150901_175807

Później , dzięki uprzejmości rodziców Ady, wzięliśmy udział w lwowskiej kolacji. Na stole było pełno smakołyków, które przygotowała rodzina Ady. Uraczeni i urzeczeni byliśmy gotowi wracać do Polski.

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Tak i nasza ukraińska wyprawa dobiegła końca. Wspomnienia z tego miejsca zostaną z nami na zawsze, a przyjaźnie na długo. Najlepszym dowodem na to, są dwie kolejne wyprawy Jędrka na Ukrainę.

AUTORKA TEKSTU: Marta Kochanowicz – koordynatorka wolontariuszy przy 6. edycji Brave Kids we Wrocławiu i Zagórzu Śląskim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s