Do Indii i Nepalu. Wyprawa 2015.

Tekst&Zdjęcia: Magdalena Sawicka

10400851_10204189331203074_5261895768017546854_n

Ruszam w świat w poszukiwaniu dzieci z Brave Kids.To moja pierwsza taka długa i daleka podróż. Koło mnie stoi już prawie spakowany plecak z potrzebnymi rzeczami do wyprawy. Pozostało jeszcze trochę mniejszych rzeczy do upchania…

Siedzę jak na szpilkach. Czuję wielką radość, podniecenie, ale także zmieszanie tą całą sytuacją. Za chwilę będę w innym miejscu i mój wymarzony świat będzie obok mnie.

Kierunek mojej wyprawy to Indie i Nepal. Podjęłam taką decyzję tak po prostu, nagle, kilka miesięcy temu. Natchnęła mnie potrzeba podróży do dzieci, które brały udział w poprzednich edycjach Brave Kids. Wtedy nie wiedziałam, że tak to wszystko się potoczy i że tak szybko wyjadę.

ODWIEDZINY U BRAVE KIDS

Wymyśliłam sobie, że ta wyprawa będzie przede wszystkim związana z odwiedzinami dzieci Brave Kids. Uznałam także, że jest to dla mnie wielka okazja na wyrwanie się, poznanie świata, który mnie inspirował od dawna. Będzie to okazja na spotkanie się z bliskimi mi dziećmi w ich miejscu zamieszkania. W zasadzie muszę przyznać, że gdyby nie Brave Kids, to nie byłabym tak zmotywowana, aby zorganizować się i zdobyć na taki wyczyn. Dzieci, które poznałam podczas Brave Kids są głównym powodem podjęcia  decyzji o podróży. Dodatkowo zobaczenie dalekiego dla mnie świata, poznanie tam ludzi i może nawet znalezienia czegoś nowego, inspirującego i ważnego w moim życiu.

Tak więc ruszam. W planie mam spotkania z dziećmi z czterech grup artystycznych, które były u nas w Polsce. Dzieci, liderzy z Indii (ze slumsów, z Kolonii Marionetek) i Nepalu (z Domu Dziecka Rokpa), którzy byli w Wałbrzychu w ub. roku już wiedzą od jakiegoś czasu, że niebawem do nich zawitam. Czekają i dopytują,  kiedy w końcu się zobaczymy. Piękne jest to czekanie i raduje mnie ta myśl, że właśnie ich zobaczę i będziemy mogli spędzić razem trochę chwil.

W tym roku poznałam dodatkowo dwie nowe grupy artystyczne dzieci. Jedna z nich jest z Delhi, a druga z Jodhpuru. Podczas naszego poznania, spotkania w Zagórzu Śląkim, kiedy opowiedziałam im o swoim planie i chęci spotkania się z nimi w Indiach, uradowali się i serdecznie mnie zaprosili do siebie. Kiedy żegnaliśmy się przypominali mi, że ważne jest dla nich to, że spotkamy się niebawem.

DSCF3176.JPG

Dla mnie jest to ważny moment. Po czterech letnim działaniu w Brave Kids w Polsce mam możliwość wyjazdu i spotkania się z uczestnikami tego pięknego projektu. Zobaczę ich, poznam ich otoczenie. Jestem bardzo ciekawa jak wpłynął na nich udział w Brave Kids.

PRZYGOTOWANIA

Uznaję ten wyjazd jako kolejny proces projektu i myślę, że będzie miał swoje bardzo pozytywne efekty.Wyjeżdżam na miesiąc. To wyprawa, która wymaga dobrego przygotowania siebie na takie wyzwanie. Wymaga przygotowania odpowiedniego sprzętu i organizacji. Jeszcze ponad miesiąc przed wyjazdem musiałam wykonać odpowiednie badania i zaszczepić się oraz „zdobyć” odpowiednie dokumenty. I już w trakcie przygotowań było trochę niespodzianek. Bo miałam np. trzy podejścia do złożenia wniosku o wizę do Indii. A sama organizacja sprzętu to był wielki wyczyn dla mnie.

Czy jestem gotowa? W sumie to ja nie wiem. Nie potrafię odpowiadać na takie pytania. Idę za głosem serca i tego co czuję. Od początku czułam, że powinnam ruszyć w ten inny świat. Klęska żywiołowa w Nepalu, która miała miejsce w kwietniu (trzęsienie ziemi) jeszcze mocniej utwierdziło mnie w mojej decyzji. Poczułam, że muszę zobaczyć się z dziećmi.

Wszystko co jest związane z Brave Kids mnie motywuje, inspiruje i dodaje siły w życiu. Dzięki temu chce mi się jeszcze więcej.

A jak tylko wrócę, chętnie opowiem o swoich przeżyciach i chwilach spędzonych z dziećmi Brave Kids. Za miesiąc z kawałkiem oczekujcie mnie.

AUTORKA TEKSTU: Magdalena Sawicka – główna koordynatorka Brave Kids w Wałbrzychu w 2014 i 2015, koordynatorka rodzin goszczących we Wrocławiu w 2013, rodzina goszcząca Brave Kids od 2012 (dzieci z Tanzanii, Izraela, Nepalu) .

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s